Довідник пацієнта

А

Б

В

Г

ГЕМОДІАЛІЗ – процедура видалення продуктів обміну з крові поза організмом за допомогою штучного фільтру при нирковій недостатності. Гемодіаліз проводиться лікарями виїзної бригади за допомогою  мобільного апарату «штучна нирка». Особливо це актуально для нетранспортабельних хворих, які потребують невідкладної процедури гемодіалізу в лікувальних закладах, що не мають спеціального обладнання.

Гемодіаліз «мобільна нирка» – це основний метод замісної нирково-замісної терапії, що є життєво-необхідним для хворих з термінальною стадією хронічної хвороби нирок. В процесі гемодіалізу кров фільтрується поза тілом за допомогою діалізного апарату. Кров відбирається з кровоносної судини і проходить через синтетичний фільтр, що називається діалізатором. У цьому діалізаторі кров проходить через комплекс спеціальних мембран, і таким чином очищується від токсинів та продуктів обміну речовин перед поверненням в організм, тому діалізатор і є так званою «штучною ниркою».

Гемодіафільтрація – це позанирковий метод очищення крові з використанням фільтра-діалізатора і високих обсягів замісної рідини, що готується апаратом для діалізу, який об’єднує в собі принципи гемодіалізу та гемофільтрації. При традиційному гемодіалізі для видалення токсинів використовується процес дифузії, тобто транспорту речовин через мембрани діалізатора. А при гемодіафільтрації, крім цього, ще використовується конвекція – більш ефективний процес, суть якого полягає в додатковому очищенні від продуктів білкового обміну за рахунок введення в кров пацієнта спеціального стерильного сорбенту (субстітуату), який дозволяє видалити з крові більш широкий спектр токсинів з низьким ризиком ускладнень.

Гемоперфузія – більш досконалий метод замісної ниркової терапії, що здатний забезпечувати найбільш ефективну «очистку» організму від продуктів обміну речовин за рахунок складної системи фільтрації із застосуванням штучних клітин із спеціальними мембранами та йонобмінних смол. Ці чинники дозволяють поєднати високу очисну здатність процедури та мінімальні побічні дії на організм пацієнта. Дуже ефективним цей метод є для детоксикації організму внаслідок гострого або хронічного отруєння органічними токсинами, кислотами, солями важких металів тощо.

Д

Діалізний розчин – це стерильний розчин глюкози чи декстрози різних концентрацій, який, омиваючи очеревину, виводить з крові продукти життєдіяльності (креатинін та сечовину) та надлишок рідини.

Е

Є

Ж

З

И

І

Ізольована ультрафільтрація – процедура, яка передбачає повільне та поступове видалення надлишку рідини за допомогою мобільного апарату «штучна нирка». Цей метод рекомендований в таких випадках:

 • Серцева недостатність з набряками які резистентні до діуретиків
 • Пацієнти з синдромом хронічної гіпергідратації на фоні захворювань печінки або нефротичного синдрому, які знаходяться в декомпенсованому стані
 • Інші клінічні стани, що потребують видалення надлишкової рідин з організму

Ізольована ультрафільтрація «мобільна нирка» – процедура, що дозволяє видалити надлишок рідини з організму пацієнта, при цьому незначно впливаючи на біохімічні показники крові. Процедура передбачає повільне та поступове видалення надлишку рідини за допомогою мобільного апарату «штучна нирка». Цей метод рекомендований в таких випадках:

 • Серцева недостатність з набряками які резистентні до діуретиків.
 • Пацієнти з синдромом хронічної гіпергідратації на фоні. захворювань печінки або нефротичного синдрому, які знаходяться в декомпенсованому стані.
 • Інші клінічні стани, що потребують видалення надлишкової рідин з організму.

Ї

Й

К

Катетер для перитонеального діалізу – гнучка силіконова чи поліуретанова трубка, що в ході оперативного втручання, частіше під місцевою анестезією, імплантується в черевну порожнину пацієнта з виходом назовні праворуч від пупка. Використовується для транспортування діалізного розчину в черевну порожнину та з неї.

Л

М

Методика перитонеального діалізу передбачає цикли, що складаються з:

 • введення діалізного розчину в черевну порожнину;
 • утримання діалізного розчину в черевній порожнині протягом певного часу;
 • видалення діалізного розчину з черевної порожнини.

Методика перитонеального діалізу включає в себе два методи:

 1. Мануальний (ручний) перитонеальний діаліз є основним та найбільш розповсюдженим методом. Для пацієнтів з термінальною нирковою недостатністю, що обумовлена хронічною хворобою нирок, використовують постійний амбулаторний перитонеальний діаліз (ПАПД). При цьому методі пацієнт навчається власноруч виконувати обміни (введення/видалення – заливка/злив) діалізного розчину.
  Обміни діалізного розчину займають близько 20-30 хвилин.
  Утримання діалізного розчину в черевній порожнині відбувається протягом 4-6 годин.
  Відповідно, в середньому, за добу пацієнт виконує 4 обміни.
  При ПАПД діаліз відбувається протягом 24 годин (за виключенням часу обмінів).
 2. Автоматизований перитонеальний діаліз (АПД) відбувається за допомогою апарату «циклер», який після підключення пацієнта до апарату, самостійно виконує цикли обмін/утримання діалізного розчину.
  АПД використовується за певними медичними чи соціальними показами.
  АПД докорінно змінює режим перитонеального діалізу. При АПД пацієнт найчастіше підключається до апарату вночі. Діаліз відбувається протягом 8-10 годин, поки пацієнт спить. Кількість обмінів збільшується, час утримання зменшується, але постійне оновлення діалізного розчину дозволяє домогтися якісної очистки організму.
  Кількість та тривалість циклів обмін/утримання діалізного розчину встановлюються індивідуально для кожного пацієнта.

Н

О

Очеревина – це серозна оболонка черевної порожнини, яка:

 • має значну площу, близько 1,6-2,0 м2, покриваючи всі органи черевної порожнини;
 • має в своєму складі велику кількість кровоносних судин;
 • має специфічну мікроскопічну будову «фільтра».

Три вищенаведених властивості очеревини дозволяють використовувати її в якості «природного діалізатора».

П

Плазмоферез – ця методика заснована на фільтрації плазми (рідкої частини крові пацієнта) через спеціальну мембрану. Мембрана має певний калібр отворів, і занадто великі білкові молекули, які містять на собі токсичні речовини або запальні елементи, залишаються в фільтрі. Плазмаферез проводять для зменшення в плазмі концентрації шкідливих білків, ліпідів, гормонів, токсинів, антигенів, антитіл, імунних комплексів. Вкрай ефективна при лікуванні хворих з ураженням нирок та з такими супутніми патологіями, як аутоімунні захворювання (ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак, системні васкуліти, дерматоміозит, системна склеродермія), захворюванняя шкіри (псоріаз, токсикодермії, стрептодермії, акне), цукровий діабет і його ускладнення, хронічні і гострі запальні процеси, опіки, алергічні реакції різного походження, при отруєннях різного роду токсичними речовинами.

Плазмообмін – процедура видалення та заміщення  встановленого об’єму плазми, яку можна використовувати в різних клінічних напрямках:

 • Ендогенні інтоксикаціі: перитоніт, сепсис, панкреатит, абсцедуюча пневмонія
 • Екзогенні інтоксикації, включаючи медикаментозні
 • Системні імуноопосередковані захворювання, міастенія, тиреотоксичний криз
 • Гострий гемоліз
 • Опікова хвороба

Під час процедури кожен хворий знаходиться під постійним наглядом  медичного персоналу. Протягом всього сеансу моніторується  загальний стан, артеріальний тиск, частота дихання кожного пацієнта. Відділення забезпечено всіма необхідними засобами для діагностики та лікування гострих ускладнень у пацієнтів, що знаходяться на замісній нирковій терапії.

Перитонеальний діаліз – одна з методик замісної ниркової терапії, яка в якості діалізатора використовує власну очеревину (лат. peritoneum) людини.
Можливість використання методики перитонеального діалізу забезпечується:

 1. використанням очеревини як «природного діалізатора»;
 2. імплантацією в черевну порожнину катетера для перитонеального діалізу;
 3. діалізним розчином, який через вищеназваний катетер доставляється в черевну порожнину.

Р

С

Т

У

Ф

Х

Ц

Ч

Ш

Щ

Ь

Ю

Я

Запишіться на прийом або зателефонуйте +38 (044) 540-96-04