Питання та відповіді (FAQ)

Що таке гемодіаліз? Що за апарат «штучна нирка»?
Такі запитання встають перед людьми, котрі відчувають проблеми з нирками. Спробуємо відповісти на ці питання докладно.
Завдяки технологічному прогресу і тому, що медицина не стоїть на місці, а продовжує стрімкими темпами йти вперед у своєму розвитку, як науковому, так і технологічному, мільйони людей на планеті отримали другий шанс і можливість продовжити життя завдяки лікарям та устаткуванню позаниркового очищення крові при гострій і хронічній нирковій недостатності (сеансам замісної ниркової терапії).
Як функції виконують нирки?
Нирки в людському організмі грають дуже важливу роль і в системі сечоутворення, виділення і хімічного гомеостазу організму, вони є головним елементом сечовидільної системи, при порушенні функціонування якої можливі найтрагічніші наслідки для життя людини.

Нирки беруть участь в кровотворенні, а також виконують ряд функцій очищення рідин організму: екскреторна (тобто видільна), осморегулююча, іонорегулююча, ендокринна (внутрішньосекреторна) і метаболічна. Вони беруть участь у звільненні організму людини від всіх накопичених токсинів і шкідливих речовин. Крім цих функцій нирки беруть участь в нормалізації внутрішнього тиску. Якщо трапляється порушення нормальної роботи нирок, то відбувається отруєння всього організму продуктами метаболізму. Такий стан дуже небезпечно для здоров'я людини, аж до загрози життю пацієнта.

Коли нирки перестають справлятися зі своєю основною функцією, а саме з виведенням з організму людини токсинів і очищенням крові від шкідливих продуктів обміну речовин, лікарі вдаються до допомоги такого сучасного медичного пристрою як «штучна нирка» (апарат для гемодіалізу). Гемодіаліз в медицині - це очищення крові пацієнта за допомогою устаткування, що дозволяє продовжити життя людині за рахунок виконання функцій нирок поза тілом людини. В даний час процедура гемодіалізу нирок проводиться тільки в стаціонарних умовах.
Процедура гемодіалізу.
Для проведення такої процедури потрібно наявність спеціального медичного обладнання під назвою «штучна нирка». Його головна робота полягає в тому, щоб вивести з плазми крові людини екзогенні та ендогенні токсичні сполуки, електроліти у вигляді калію, фосфору і натрію.
Апарат складається з наступних компонентів:
перфузійний пристрій, що змушує рухатися кров до діалізатору;
діалізатор - в ньому безпосередньо очищається кров;
спеціальне обладнання, яке здійснює змішування і подачу необхідного для якісного очищення крові розчину;
монітор, який відображає дані приладу, з його допомогою можна відстежити швидкість кров'яного потоку,

«Серцем» гемодіалізу є діалізатор. Саме він виконує важливі функції. У його конструкцію входить головний елемент - мембрана, що дозволяє розділити простір на 2 частини. Одна половина заповнюється кров'ю пацієнта, а друга - діалізуючим розчином.
Попередня підготовка до гемодіалізу
Показання до гемодіалізу при наявній хронічній формі ниркової недостатності дієві тільки тоді, коли консервативна терапія не дала позитивних результатів. Перш ніж приступати до проведення процедури, з пацієнтом проводиться як психологічна робота, так і профілактична, наприклад щеплення від гепатиту В. Пацієнту дуже важливо усвідомлювати всю складність самої процедури і бути готовим до неї, і до того, що гемодіаліз це не разова подія, робити доведеться регулярно. Успішність проведення комплексу процедур залежить від ставлення пацієнта, як він поведе себе після її здійснення.
Наскільки часто рекомендується проводити гемодіаліз, залежить від перебігу хвороби.
Як свідчать дані, кожна проведена процедура гемодіалізу повинна очищати кров не менше, ніж на 65-70%. Кожному пацієнту призначається своя частота застосування гемодіалізу. Тут обов'язково враховуються дані пацієнта, такі як вага; вік, ступінь захворюваності, і деякі інші особливості.
Дотримання дієти при гемодіалізі
Після проведення процедури гемодіалізу пацієнт відчуває значне полегшення. Однак для підтримки гарного самопочуття важливо не тільки своєчасно проводити апаратне очищення організму, але і дотримуватися деяку дієту. Харчування при гемодіалізі - це важлива складова успішного лікування. Сувора дієта повинна дотримуватися як до процедури очищення організму пацієнта апаратом, так і після неї.
Позитивна динаміка дотримується у тих людей, які вживають в їжу досить мало солі. Також важливо дотримуватися помірного вживання в їжу продуктів, що містять калій і фосфор. Пацієнтам, які проходять процедуру гемодіалізу, важливо пам'ятати про те, що вживати багато рідини небажано.
Захворювання нирок - стан, коли організму необхідна достатня кількість білкової їжі. Однак зловживати рибою або молочними продуктами не рекомендується.
Вживати гостру або дуже солону їжу протипоказано, так як це викликає сильну спрагу. Якщо, наприклад, пацієнт не зміг втриматися і порушив рекомендовану йому дієту, з'ївши дуже солону рибу або випивши велику кількість рідини, приховувати цей факт від лікаря ні в якому разі не можна. Лікар, знаючи про порушеному харчуванні пацієнта, зможе призначити хворому спеціальний режим і програму гемодіалізу, що допоможе в найкоротші терміни відновити гомеостаз в організмі.
Можливі ускладнення при гемодіалізі
Слід враховувати той факт, що нирки в організмі виконують дуже важливу функцію, і при порушенні їх роботи страждають і інші органи. Тому під час проведення сеансів замісної ниркової терапії повністю уникнути деяких порушень в роботі організму іноді не вдається. При проведенні процедури гемодіалізу у людини можливі такі ускладнення:
 анемія, кількість еритроцитів у крові значно знижується;
 ускладнення з боку центральної нервової системи, що виливаються в такі наслідки, як оніміння ніг, в тому числі і стоп;
 порушення артеріального тиску;
 ураження кісткової системи, в таких випадках пацієнтам потрібно в строгому порядку дотримуватися рівень надходять в його організм мінералів;
 перикардит - запальний процес на оболонці, що покриває серце.

Всі перераховані вище ускладнення виникають нечасто, проте існують деякі побічні ефекти, від яких страждає практично кожна людина, що проходить апаратну очищення крові, це:
 нудота;
 часом блювота;
 порушення нормального серцевого ритму;
 часто виникають судоми м'язів;
 спазм бронхів;
 зниження зорових і слухових здібностей;
 часті болі в області грудей або спини.
І хоча у більшого числа пацієнтів не виникає абсолютно ніяких побічних ефектів після гемодіалізу, відомі випадки, коли у хворих з'являлися алергічні реакції. У будь-якому випадку, якщо після процедури гемодіалізу у людини спостерігаються погіршення самопочуття, варто відразу ж звернутися до лікаря для діагностики та виявлення причин погіршення стану.
На превеликий жаль, іншого способу боротьби з таким серйозним захворюванням, як ниркова недостатність, на даний момент поки не існує. Тому людям, які зіткнулися з цією хворобою, доводиться вдаватися до лікування сеансами замісної ниркової терапії, щоб продовжувати жити.
Запишіться на прийом або зателефонуйте +38 (044) 540-96-04